Украина
Typography

На цьому тижні набула чинності постанова Нацбанку №129 про відкриття / закриття рахунків, яке наробило багато шуму як в фінансових колах, так і серед банківських клієнтів. Вся справа в тому, що одна з норм нового документа забороняє банку закрити рахунок людини, якщо розміщені на ньому кошти заморожені (зупинені) за законодавством, що стосується фінансового моніторингу.
"Країна" детально розібралася в нових правилах.

В останні кілька місяців фінустанови стали активніше, ніж раніше зупиняти українцям грошові перекази, блокувати гроші і арештовувати рахунки. Найбільше претензій з цього приводу надходить від клієнтів великих роздрібних банків, в лідерах Приватбанк (у нього більше 20 млн рахунків фізосіб), на який скаржаться особливо часто.

Розповіді людей часто з'являються на фінансових форумах, і активно коментуються службою клієнтської підтримки держбанку.
Коментар з цього приводу завжди розлогий, і майже завжди один і той же, практично під копірку:

"У своїй діяльності Банк керується виключно вимогами чинного законодавства України та нормативно-правовими актами Національного банку України, що регулюють відносини в сфері банківської діяльності. Відповідно до закону" Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення ", Банк як суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний: забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, до початку і в процесі їх проведення".

Найчастіше людей ні про що не попереджають, а просто ставлять перед фактом - або грошове перерахування просто зупиняється (не доходить одержувачеві), або про те, що карта заблокована (не працює) дізнаються під час розрахунку. Тільки після з'ясування, в банку повідомляють, що заблокували гроші. Найчастіше після цього ситуація розвивається за трьома сценаріями:

• Банк вимагає від клієнта пояснень за походженням коштів і про цілі операції. Все потрібно підтверджувати документами: податкова декларація, договір про покупку-продажу майна на велику суму, кредитний договір, за яким відправляються засоби тощо. Якщо банк отримує потрібні папери, і вони йому підходять - операція проходить / карту розблокують.

• Якщо людина не хоче або не може надати банку потрібні документи, то зупиняє операцію, і може закрити рахунок. В цьому випадку грошовий переказ не пройде, кошти повинні бути повернуті людині. Або їх перерахують йому на рахунок в іншому банку, або видадуть готівкою в касі.

• Банк може нічого не пояснюючи в односторонньому порядку розірвати ділові відносини з клієнтом - так називає процедура. Рахунок примусово закривається, без уточнення причини, а людині, як і в попередньому випадку - повертають його кошти. У такій ситуації, установа найчастіше наполягає на переведенні їх на рахунок в іншому банку, рідше - видає готівкою.

З усіх перерахованих сценаріїв завжди випливало непорушне правило: навіть якщо банку щось не сподобалося, він зобов'язаний повернути людині його гроші, попутно закриваючи рахунок.

"Коли у людей виникали конфлікти через фінмоніторингу, вони найчастіше намагалися закрити рахунки і забрати свої гроші. Я говорю не про злочинців, які ховаються від закону, а про обивателях, до яких починали чіплятися і вимагати податкові декларації або інші документи. Ну да, людина отримала якусь прибуток і готовий сплатити з неї податки! Ну як можна вимагати від нього декларацію прямо зараз, якщо декларація за цей рік має бути подана до 1 травня 2021-го? Звичайно, у нього її немає. з такими фінансистами, ніхто не хоче мати справу: гроші забирають, рахунок закривають і шукають собі нормальний банк. У даному випадку це ефективніше, ніж судитися роками ", - прокоментував" Країні "ситуацію старший партнер адвокатської компанії" Кравець і партнери "Ростислав Кравець.

Нова ж постанова Нацбанку (№129) наробило галасу через те, що воно забороняє банкам закривати рахунки, за якими зупинялися операції по законодавству про фінансовий моніторинг. Виникав ризик того, що рахунок "зависне" в банку навічно, і людина не зможе забрати свої гроші. Це головний ризик - що гроші вилучать в односторонньому порядку і не повернуть.

Щоб повністю прояснити ситуацію в цьому питанні, "Країна" звернулася з офіційним запитом до Національного банку. З нього можна зробити ключовий висновок: якщо людина не злочинець, не терорист і не знаходиться в санкційних списках - банк поверне йому гроші.

"У всіх інших випадках банк після прийняття рішення про відмову від проведення операції або від обслуговування повертає кошти клієнту", - йдеться у відповіді Нацбанку для "Країни".

У банках також підтвердили, що не мають права вилучати у людей їхні кошти, і що немає ніякого спецфонду, в який йдуть гроші всіх тих, хто не надав банку необхідні документи.

"Банк не може конфіскувати (вилучити) кошти клієнта, це винятково функція держави в встановлених законодавством випадках", - сказав "Країні" директор по комплаєнс Укрексімбанку Дмитро Бакуменко.

Процедура вилучення передбачена для державних злочинців, терористів, особистостей знаходяться в санкційних списках.

"Заморожування та / або зупинки здійснюється в строго визначених законодавством випадках і не стосуються пересічних громадян, осіб, які здійснюють звичайну господарську діяльність", - запевнив Бакуменко.

А тепер найцікавіше: в кожному окремо взятому випадку, банк повинен перевірити підозрілу операцію і її мета - чи є вона чи чоловік, який її проводить, злочинцем. Це означає, що за кожною блокуванням буде слідувати перевірка, яка потребує часу. Її терміни чітко обмежуються чинним законодавством - 30 днів. Це максимум, на все про все.

"Відповідно до закону банк має право зупинити проведення фінансової операції на два робочих дня і повинен повідомити про це Держфінмоніторинг. Держфінмоніторинг може прийняти рішення про подальше зупинення проведення фінансової операції на сім робочих днів і більше у випадках, передбачених ст.23 Закону України №361-их , про що буде повідомлено банку. Якщо банк не отримав відповідне повідомлення, фінансова операція буде проведена. Загальний строк зупинення проведення фінансової операції не може бути більше 30 робочих днів ", - йдеться у відповіді Нацбанку за запитом" Країни ".

Звичайно, як людина буде місяць жити без грошей - мало кого цікавить. Всі витрати і витрати залишаються на ньому. Так само як і наслідки всіх цих перевірок і блокувань рахунків. Фінансисти розповіли, що великі банки з великим небажанням відкривають рахунки людям, яким їх колишній банк примусово закрив рахунок і перервав відносини.

"При відкритті рахунку в новому банку, у людини обов'язково будуть питати - чому йому закрили рахунок в іншій структурі. А після обов'язково перевірять його слова: зв'яжуться з підрозділом фінансового моніторингу другого банку і наведуть довідки. Якщо пояснення не зійдуться, та й в принципі при найменших підозрах, рахунок можуть не відкрити. Так підходять до ситуації великі банки і навіть деякі середні, нікому не потрібні неприємності. Не виключено, що доведеться шукати для обслуговування банк в п'ятому-шостому десятку, а не в ТОП-20 ", - пояснив" країні "ситуацію фінансовий аналітик Василь Невмержицький.

Зарегистрируйтесь через нашу бесплатную службу подписки по электронной почте, чтобы получать уведомления о появлении новой информации.
Реклама